BluTV Yolunda Daha Çok Başında

BluTV Doğan Grubu’na ait internette yayın yapan bir kanal. Şu anda en dikkat çekici yayınları arasında Masum ve Genç Papa geliyor.

 

Bu iki yapımı merak ediyorsanız BluTV’ye abone olmaktan başka çareniz yok. “İlk 7 gün ücretsiz, sonrasında ayda sadece 9,90TL” satış reklamıyla duyurulan BluTV maalesef tabi ki bir Netflix değil. Bu Netflix olmayacağı anlamanına gelmiyor tabi, ama çok fazla fırın ekmek daha yemesi gerekiyor.

Beklediklerinin üzerinde bir talep olduğundan mıdır bilinmez BluTV’ye bir browser’den ulaşmak bazen imkansız hal alabiliyor. Playerinde ciddi sorun var kullanıcı dostu arabirimden oldukça uzakta.

iPhone desteği ise evlere şenlik. Şöyle ki; zar zor bağlandığınız BluTV sunucularında diziyi izlerken donmalar yaşayabiliyorsunuz. Henüz alt yapının yeterli olmadığındandır diye düşünüyorum. Daha saçma bir özelliğe de değinmeden geçemeyeceğim. Diyelim ki Apple TV sahibisiniz ve iPhone’daki herhangi bir video veya fotoğrafı hatta telefonun tüm görüntüsünü TV’ye aktarabilirsiniz. Ama işte işin içine BluTV girince olay böyle olmuyor. Çünkü bunu yapmaya kalkıştığınızda BluTV size “Air TV özelliğinizi” kapat diyor.

BluTV’de Air TV Engeli

BluTV'de Air TV EngeliEvet az biraz bu meselelerden anlıyorsanız bu saçma engellemeye eminim sizde şaşırmış biraz da gülmüşsünüzdür. İyi de ben zaten para verip BluTV’yi satın almışım. Sanane nerde zileyeceğimden, ister TV’ye aktarırım istersem telefondan izlerim. Ki bu saçma engellemenin daha da komik bir hal alıyor olmasının sebebi zaten BluTV’nin Apple TV içinde uygulamasının bulunuyor olması. Apple TV için yaptığın bir uygulama varken iPhone üzerinden Apple TV’ye görüntü aktarmaya engel olmayı nasıl bana mantıklı açıklayabilirsin ki?

BluTV’nin görüntü kalitesi tatmin eder seviyede denebilir. Yani küçük ekranda izlerseniz HD bir görüntü izliyor havası yakalasanız da büyük ekran bir TV’ye görüntüyü verdiğiniz de bu HD durumu biraz HD – SD arası hal alabiliyor. Yani NetFlix’le bu aşamada da karşılaştırmak neredeyse imkansız.

Biraz da içeriğinden bahsetmek gerekirse BluTV’nin en belirgin yani başka platformlarda bulamayacağınız iki yapımı var. Biri yerli diğeri yabancı. Yerli yapım herkesin bildiği gibi Masum isimli dizi. Yabancı dizi ise Jude Law’ın başrolünde yer aldığı The Young Pope (Genç Papa) isimli dizi. Bu iki yapımda adından çok söz ettirdiği için meraklıları BluTV’ye abone olup bu iki yapımı izleyebiliyor. Diğer içerik ise oldukça az. Sadece Kanal D’nin dizileri yer alıyor. 2 – 2,5 saat süren gereksiz açı ve sahnelerle dolu yerli dizileri izlemek için aklı başında bir internet kullanıcısının BluTV’ye üye olmasını beklemekte saçmalık olacaktır. Bunun yanında çok az sayıda yabancı dizi bulunduğunu belirteyim. Film koleksiyonunda ise yerli filmler başı çekiyor. Yabancı filmlerin sayısı önümüzdeki günlerde elbet artacaktır ama benim için BluTV’yi cazip kılan tek şey Masum ve Genç Papa.

BluTV kuşkusuz daha yolun başında. Adil Kullanım Kotası (AKK) denen saçmalık ülkemizden defolup giderse BluTV’nin kullanıcı sayısı da artacak ve bununla beraber BluTV’nin içeriği de zenginleşecektir. Daha çok yol alması gereken BluTV’ye başarılar diliyorum. Rakipleri artarsa rekabet kaliteyi getirecektir kuşkusuz. Bakalım gelecek bize neyi gösterecek. Ve bakalım sigara ve içkinin sansürlenmediği, küfür ve argo konuşmalarında da biplenmediği özgürlük daha ne kadar devam edecek.

Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın