Herkes Masum’u Konuşuyor, Peki Masum Nasıl Bir Dizi?

Masum, “Gerçekten isteyince yapılıyormuş” lafının vücut bulmuş halidir aslında. O kadar ümit vermiştir ki, “Vay be, bizden de böyle yapımlar çıkabiliyormuş ha” dedirtiyor insana.

Masum’u hala duymamışsan bu yazı seni ilgilendirmiyor demektir. Hemen bu sayfayı terk edebilirsin. “Eeee duydum ama indirip izleyecek bir yer yok” diyorsan da o senin sorunun. Çünkü Masum, bir tv dizisi değil. Yani ulusal yayın yapan bir kanalın dizisi değil. Kanal D’nin internet TV’si olan BluTV’nin dizisi de ondan.

Masum’a girmeden önce ufakta olsa Blutv’den bahsetmem gerekiyor.

Masum’un posterinde ana karakterin hepsi yer alıyor.

Masum'un posterinde ana karakterin hepsi yer alıyor.Türk televizyonlarında kayda değer bir yapım bulmak imkansız. Birbirine boş boş bakan oyuncular, 2 – 2,5 saati bulan dizi süreleri, gereksiz açılar yığını birbirini tekrarlayan dizler Türk televizyonlarını izlenmez hale getiriyor. Televizyonlar için bu kadar kötü bir dönemdeyken internetten yayın yapan BluTv’nin Masum’u hiç de masum olmayan bir güneş gibi doğdu Türk dizi sektörüne.

Masum’un bu yazı yazılana kadar 4 bölümü yayınlandı. BluTv’de bir güzellik yaparak haftada bir bölüm değil de peş peşe iki bölümü sunuyor abonelerine. Masum’da gerçek mana da zevk almak içinde mobil cihazlardan ziyade büyük ekran tercih edilmeli Ben de öyle yaparak Apple’den büyük ekranda bir televizyonda izledim. Mobil cihazlardan veya bilgisayardan izlemeyin dememin sebebi gerçekten her bölümün sinema kalitesinde çekilmiş olmasından. Renkler o kadar iyi ki sadece görüntü kalitesi için bile Masum izlenilebilir.

Image
Masum’un yönetmeni olan Seren Yüce adına yabancı değilim. Daha önce bu ismi 2010 yılında Altın Portakal kazandığı Çoğunluk filmi ile duymuş daha sonra da filmi izlediğimde oldukça beğenmiştim. Yüce’nin Türk sinemasına kazandırdığı diğer bir yapım da  “Rüzgarda Salınan Nilüfer” Yüce’nin kalitesi ile ilgili fazlasıyla bilgi vermişti zaten.

Seren Yüce elbet genç ve iyi bir yönetmen ama Masum’daki başarısının arkasında da kuşkusuz Berkun Oya gibi bir kalemin yer alıyor olması çok etkili.

Masum’u kuşkusuz bu kadar kaliteli kılan yönleri arasında kullandığı sinema dili yatıyor. Maalesef yerli yapımlarda pek görmeye alışık olmadığımız bu dil Masum’un her detayında hissediliyor. Müziği, görüntü -renk ve kalitesi, sesin ustaca kullanılması ve çekim açıları yabancı kaliteli bir dizi izliyormuş havası veriyor. HBO veya Netflix’te yayınlanan kaliteli bir dizi neyse Masum’da o işte. Mesela Masum’un süresi yerli yapımlarda görmeye alıştığımız o saçma sapan süreler gibi değil. Sadece 1 saat ve bir bölümde anlatmak istediğini fazlasıyla veriyor. Bunun yanında Masum’da sansür yok. İçki ve sigara içenler sansürlenmediği gibi küfürlerde biplenmiyor. Bu da dizinin seyir zevkine etki edip doğallığını arttırıyor.

Masum Jenerik – Selda Bagcan Katip Arzuhalim Yaz Yare Boyle

Masum öyle güzel başlıyor ki mesela. Türkiye’nin en iyi seslerinde biri olan Selda Bağcan’ın o yanık muhteşem sesinden Türkü ile başlıyor. Dizinin jeneriği olan bu türkü yine işlenmiş değişik tempolar katılarak dizi başlangıç jeneriği haline getirilmiş.

“Masum, gerçek bir emeğin ürünü”

Masum’u ben ve benim gibi yabancı dizi severleri heyecanlandırmasının altında yatan şey içimizden çıkmış olması. Hep özenerek izlediğimiz kaliteli yabancı dizilerde ne varsa Masum’da olmuş olması. Bu da bir ümit veriyor; “Gerçekten isteyince yapılıyormuş” gerçeği.

Biraz abartmış olabilir miyim bilmiyorum ama bana göre Masum, Türk dizi bataklığına doğan güneş gibidir. Bu doğan güneşi güçlü kılan da özenle seçilmiş kadrosu elbet. Her isim üzerinde durulmuş gibi. Kadroda kimler yok ki…

Haluk Bilginer, Nur Sürer, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Ali Atay, Bartu Küçükçağlayan, Tülin Özen hepsi birbirinden güzel oyunculuk sergiliyor.

BluTV başka bir dizi ile yayın hayatına start verseydi bu kadar adından söz ettiremezi. Artık herkes biliyor ki Masum = BluTv.

Masum’dan önce insanları en heyecanlandıran dizi kuşkusuz Ezel’di. Ezel başladığında -özellikle ilk sezonunda- herkes ekran karşısına kilitlenir ve daha önce yerli dizilerde görmedikleri senaryo karşısında şok yaşardı. Ezel’den sonra Türk izleyicisini bu kadar etkileyen başka bir dizi çekilmemişti. Masum işte Ezel’in bıraktığı o etkiyi çok daha yukarı çekerek ve buna bir de oyunculuk, görüntü özelliklerini ekleyerek Ezel’i geride bırakıyor.

Masum’un her bir sahnesi izleyiciyi şaşırtma üzerine kurulmuş. Bu da diziyi daha izlenir hale getirip izleyiciyi diri tutuyor. Esnemiyorsunuz zaten esnemek isteseniz de dizi buna izin vermiyor. Tam esnemek üzereyken şok bir detayla karşılaşıyor izlediğiniz diğer sahnelerle son izlediğiniz sahne arasında bağlantı kurmaya çalışıyor adeta dizi karakterlerinden biri oluyorsunuz.

Bu kadar Masum’u övmüşken tabiki bu övgünün altında yatan gerçeklerden biri de oyuncu kadrosu. Her oyuncunun hemen hemen hayran kitlesi var. Leyla ile Mecnun’la zihinlerimize kazınan en önemli iki isim Masum’un en önemli iki karakteri.

Masum’un Oyuncu Kadrosuna Biraz Bakalım

Haluk Bilginer – Cevdet

Haluk Bilginer - CevdetHaluk Bilginer’i şimdiye kadar hep kaliteli işlerde gördük. “İstanbul’un Altınları” hariç oynadığı tüm yapımlar piyasada adından çokça söz ettirdi. Ama Haluk Bilginer’in kariyerinde kuşkusuz çok önemli bir yere sahip olacak Masum’daki performasına da ayrı bir mercek tutmak gerekiyor.

Emekli Komiser, baba,eş ve sırlarla dolu bir adam. Baba yönünün ağır bastığı Cevdet karakterinde çocukları için her şeyi yapan birini canlandırıyor Bilginer. “Al adamı yabancı filmlerde dizilerde oynat” diyeceğim de adam zaten yabancı film ve dizilerin aktif oyuncusu.

Nur Sürer – Nermin

Nur Sürer – NerminMasum’da Cevdet’in eşi Nermin olarak karşımıza çıkıyor. Nur Sürer’i daha önce pek çok yapımda izlemiş ve Türk oyuncu sektörünün en iyi oyuncuları arasında görmüşümdür. Ama Masum’da işin rengi değişiyor. Gerçekten değişiyor, çünkü Nur Sürer sanki Nermin’i oynak için doğmuş gibi duruyor. Nermin’i böylesine daha iyi oynayacak kim var diye düşündüğümde Nur Sürer’den başkası olamayacağına karar veriyorum. Açık sözlü, hatta çok açık sözlü ve karşısındakini çok kolay kırabiliyor. Çocuklarına çok düşkün ve çok önemli sırlar saklıyor.

Okan Yalabık – Tarık

Okan Yalabık – TarıkOkan Yalabık’a dizi ve sinema filmlerinden zaten aşinayız. Genel olarak fit bir görüntüyle karşımıza çıkan Okan Yalabık bu sefer karşımıza epey kilo almış, sorunlu bir evlilik geçirmiş ve ağır ilaçlar kullanan Tarık olarak çıkıyor karşımıza. Tarık’da en az diğer karakterler kadar sırlarla dolu ve Cevdet – Nermin çiftinin iki oğuldan küçüğü.

Serkan Keskin – Taner

Serkan Keskin – TanerTaner karakteri Tarık karakterinin abisi. Yani Cevdet ile Nermin’in büyük oğlu. Ama ben hep İsmail Abi olarak hatırlayacağım Serkan Keskin’i. Bu değişmeyecek. Hatta Leyla ile Mecnun’u izlerken Serkan Keskin’i başka rolde izleyemeyeceğimi düşünüyordum. Daha sonra sırasıyla Ben de Özledim, Beş Kardeş’te izledim Serkan Keskin’i. Bu kadar mı başarılı olabilirdi bir oyuncu. Mükemmeldi, tarif edilemezdi. Ama İsmail Abi’nin yeri hep ayrı kalacaktı. Serkan Keskin’i bu kadar yakın bir zaman içerisinde üç farklı rolde izlemiştim. Masum’da nasıl biri olarak karşımıza çıkacak diye merak ettim durdum. Taki Masum’un ilk bölümünün son sahnesine kadar. Masum’un ilk bölümü Taner’le bitip ikinci bölümü de Taner’le başlıyordu. Serkan Keskin her rolün altından kalkabildiğini ve sadece komedi rollerin oyuncusu olmadığını (sinema filmleri elbet var) karanlık bir kişilik olan Taner karakteriyle fazlasıyla gösteriyor. Hem de ne gösterme. Galiba Nur Sürer’den sonra en beğendiğim performans Serkan Keskin’e ait.

Ali Atay – Yusuf

Ali Atay – YusufEn iyiyi en sona sakladım demeyi çok isterdim ama en kötüyü en sona sakladım. Ha belki bu benden de kaynaklanıyor olabilir. (Gerçi benden kaynaklanmadığı Serkan Keskin gerçeğiyle ortadan kalkıyor) Ali Atay’ı genel olarak hep Leyla ile Mecnun’dan hatırlıyorum. Mecnun karakterini ona o kadar çok yapıştırmışım ki Masum’daki Yusuf hali bana çok yapmacık geliyor. Maalesef Masum’un en kötü performansı. Öyle ki Leyla ile Mecnun’da hani alıştığımız hayal sahneleri vardır ya. İşte bu Yusuf karakteri de sanki o hayallerde yer alan Mecnun karakterleri gibi. Kesinlikle Yusuf rolü için benim tercihim Ali Atay olmazdı. Hele 3.bölümün giriş sahnesi sayılabilecek hastane sahnesi vardır ki evlere şenlik. Az kalsın ileri saracaktım diziyi. Yusuf karakteri hastane de kızının yattığı hastane odasındadır ve ağlar. İşte, keşke ağlamasa, keşke o sahne hiç olmasa hatta Ali Atay hiç olmasa diye düşünmekten kendinizi alamazsınız. Yani demem o ki izlediğim 4 bölüm içerisinde en beğenmediğim karakter maalesef Yusuf karakterini canlandıran Ali Atay’dı.

Bartu Küçükçağlayan – Selim

Bartu Küçükçağlayan – SelimDizinin en ilginç karakterlerinden birini de Bartu Küçükçağlayan canlandırıyor. Selim’e can veren Küçükçağlayan’ı en son Yalan Dünya’da biraz kafadan kontak Orçun rolüyle izlemiştim. Orada da gayet eğlenceli ve başarılı bulmuştum. Küçükçağlayan yeni rolünde de başarılı olarak çıktı karşıma. Daha önce yine Çoğunluk‘ta da izlediğim Bartu gerçekten de her rolün altından kalkabilecek bir oyuncu olarak görünmüştü gözüme. Masum’daki Selim karakteri de Emel’le aynı iş yerinde çalışan ve Emel’e hastalık seviyesinde düşkün biri. Bu düşkünlük onun başına çok ciddi belalar açacağından habersiz tabi.

Tülin Özen – Emel

Tülin Özen – EmelHakkında çok az bilgim olan ama Cem Yılmaz’ın Pek Yakında’sında izleyip beğendiğim bir oyuncuydu. Masum’da karşıma çıkınca nasıl bir performans sergileyeceğini merak ediyordum. Gerçekten Tülin Özen seçimi de isabetli bir karar olmuş. Hele bir sahnesi var ki mutlaka izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Emel karakteri Tarık karakterinin karısı. Severek evlenmişler vs. Ama daha sonra Tarık’ın bazı sırları ortaya çıkıyor. Bu sırlar da aynı zamanda ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Emel’de  kayınvalidesi Nermin’e ziyarete gidiyor. Tarık’la aralarındaki sorunlardan uzun uzun bahsediyor. Aralarında geçen diyaloğu da daha sonra Emel psikoloğuna şu şekilde anlatıyor:

– Kadına (Nermin) oğlunuz hasta dedim. O da bana “dolapta zeytin yağlınız olsun” dedi.

Masum’un 2.Sezonu

Masum bu anakarakter etrafında dönen bir dizi. Belki 5.bölümden sonra başka karakterler çıkar karşımıza. Ama en önemli karakterlerin bunlar olacağını düşünüyorum.

Masum her yönüyle Türk dizi sektörüne güneş gibi doğdu. Umarım bu doğma olayını başka yapımlar takip eder. Ve tabi en büyük dileğim Masum  yakaladığı bu ivmeyi 2.sezonuyla da devam ettirir. İlk sezonun bitmesine 4 bölüm kaldı. Toplamda 8 bölüm olan dizi 4 hafta içinde bitiyor yani. Bakalım Masum’un 2.sezonu ne zaman yayınlanacak.

Bir cevap yazın