Troll Nedir? İşte En Meşhur Troller (En Popüler 35 Troll Hesabı)

Troll kelimesi (tek L harfi ile yazanlar da var) dilimize ya da dünyamıza İnternetle girdi diyebiliriz. Öyle ki Troll’ün anlamı “Trol, İnternet’te insanların keyfini kaçırmak ya da münakaşa başlatmak için tohum ekmeye çalışan kişi.” diye tarif ediliyor.

 

Wiki’de Troll’ün anlamı 4 cümleyle açıklanmış. Yakından bakalım.

Yani eğer İnternet olmasaydı veya sosyal medya özellikle de Twitter olmasaydı hayatımızda Troll kelimesi ve Troller gerçeği olmayacaktı.

1- İnternet’te insanların keyfini kaçırmak ya da münakaşa başlatmak için tohum ekmeye çalışan kişi.

Kesinlikle doğru bir yaklaşım. Bazı olayları abarttıkları hatta olmamış bir olayı varmış gibi göstererek organize halinde çalıştıkları doğrudur. Ünlü Twitter hesaplarının altına gelip alakasız bir mesaj yazarak dikkati istedikleri yöne çekmeyi başarabilmişlerdir. 

2- Forumlar, bloglar, sohbet odaları gibi çevrimiçi topluluklarda kasten alevlendirici.

Dediğim gibi Troll’ün mesleğini veya kendine biçtiği görevi yerine getirebilmesi için en uygun ortamlar İnternet mecrasıdır. Inernet mecrasında da serpilip büyüyebilecekleri alanlar insanların yoğun katılım gösterdikleri yerlerdir. Bir Troll’ün Trollük yapabilmesi ancak etkileşime girerek olabilir. Zira katılımcıların olmadığı yani etki – tepkinin olmadığı statik bir web sayfada bir Troll barınamaz.

3- Konu ile ilgisi olmayan mesajlar göndererek okuyucuları provoke edip duygusal cevaplar verdirtme.

İlk maddenin açıklamasında da yazdığım gibi Trollüğün en büyük belirtisi ortada var olan bir konuyla alakalı tamamen alakasız mesajlar yazabilmektir. Takipçisi çok olan bir Twitter hesabından atılan mesajın altına gelip o yazılan konuyla tamamen alakasız iletiler yazmak Trollüğün olmazsa olmazıdır.

4- Bir başlığın konusunu dağıtma niyetindedirler.

Bir başlığı provake etme yöntemi de en çok forum platformlarında karşımıza çıkan Trollerin baş vurduğu bir yöntemdir. Ülke gündemi ile ilgili veya dünya gündemi ile ilgili açılan bir konu başlığı altına gelip sanki o olay hiç olmamış gibi yazılar yazabilir ve o başlığı açanı açtığına bin pişman edebilirler.

Peki Troller gerçekten de bu kadar kötü insan mıdırlar?

Bence değiller. Zira Türkiye’deki Trollerin böyle şeyler yaptıklarını düşünmüyorum. En azından son dönemde artık böyle değil. Eskiden gerçekten de yukarıda yazdıklarımı sergileyen Troller vardı ve bu Trollerin sayısı azaldı, takipçileri de onları takip etmekten vazgeçti. Onlar da varlıklarını sürdüremedi, kimi ya hesabını kapadı ya da üslup değiştirerek “sevimli” Troll olma yoluna gitti.“Ben de Troll olayım, benim de çok takipçim olsun, ben de popüler olayım ve kızlar bana bayılsın” diyerek yola çıkarsanız yolda kalırsınız. Çünkü Trollük doğuştan kazanılan bir yetenektir. Sonradan kasmayla yapılabilecek bir şey değildir. Zaten böyle bir şeye kalkışırsanız kısa süre içerisinde pes edip eski tarzınıza dönersiniz.

 Troll Olmak İçin Ne Gerekir?

1-   Troll olmak için az önce de söylediğim gibi kesinlikle doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmalısınız.2-   İngilizce bilirseniz 10 adım önde olursunuz.

3-   Teknoloji ve İnternet konusunda donanımlı olmalısınız.

4-   Türkiye ve dünya gündemini çok yakından takip etmelisiniz.

5-   Popüler sosyal medya hesaplarından en az üç –beş tanesi ile samimiyet kurmuş olmalısınız.

6-   Gözünüzü para hırsı bürümemiş olmalı. (bu konuya birazdan değineceğim)

7-   Hırsız olmamalısınız. İnternet dünyasının en bilinen fikir hırsızlarından olan Çağrı Taner, Alaattin Çağıl gibi başkalarının paylaşımlarını çalıp yayınlarsanız kısa süre içerisinde İnternet dünyasının en nefret edilen karakterleri haline gelebilirsiniz.

8-   Güncel meselelere esprili bir yaklaşım sergilemelisiniz.

9-   Takipçilerinizle arada sırada iletişime geçerek onların yazdıklarını da okuduğunuz göstermelisiniz.

10-  En önemlisini sona sakladım. ZEKİ olmalısınız.Aptalca komik şeyler yazsanız da zeki bir karakter olduğunuz zaten yazdıklarınızdan anlaşılacaktır.

 

“Gözünüzü para hırsı bürümemiş olmalı.”

Burada ne mi demek istedim? Olay basit aslında. Trollüğü zevk için, eğlence için yapmalısınız. Twitter’in ilk zamanlarda eğlenceli içerikler paylaşan hatta bir anlamada Türkiye’de Trollük kavramının doğmasına sebep olan önemli Troll hesapları vardı. Bu hesaplar daha sonra çok popüler olunca paylaşımlarına reklam almaya başladı ve takipçilerini aptal yerine koyarak bu paylaşımları olağanmış gibi göstermeye çalıştılar.

Hakan Hepcan, Odun Herif, Evseksisi, Kutup Zencisi gibi isimler (Maalesef bu isimler arasına ‘Satrayni’ de katıldı) yaptıkları paylaşımlara Viral reklam aldılar ve eski eğlenceli hallerinden oldukça uzaklaştılar.

Zaten Satrayni hariç diğer eski Troller gerçek isimleriyle Twitter’da paylaşım yapmaya başladılar. Odun Herif’in Viral reklam denemesi ve sonrasında düştüğü acınaklı durumla ilgili olarak haberazzi.com’da bir haber yer almıştı.

 

Bu yazdıklarımdan sonra bana göre Türkiye’nin En Meşhur 35 Trollü Şunlar

Elbet ismini bile bilmediğim hatta hiç duymadığım çok eğlenceli paylaşımlar yapan Troll hesapları vardır. Ama benim yukarıda yazdıklarım ışığı altında bu özelliklere uyan Troll hesapları bunlar. En sona da Bonus bir hesap ekledim. Mutlaka takip etmelisiniz.

Not:Liste sıralamasında herhangi bir kriter uygulanmamıştır.

yazının devamı için tıklayınız.

Bir cevap yazın