Ve “Ayselim”

1Mart ayında Aysel Gürel anısına albüm çıkacağını duyduğumda çok sevinmiş ve acaba hangi şarkılarına albümde yer verileceğini düşünmüştüm. Zaman içerisinde hangi şarkıların ve bu şarkıları kimin yeniden yorumlayacağını öğrendik.
Dinleyeceğimiz günü beklemeye koyulduk. O gün geldi çattı.

Aysel Gürel’in anısına “Ayselim” albümü nihayet bugün çıktı piyasaya.

Albümdeki şarkılar ve bu şarkıları seslendirenler şöyle;

1. Jattendrai- Aysel Gürel
2. Sır- Sezen Aksu
3. Firuze- Tarkan
4. Ayıpsın Ayıp- Ajda Pekkan
5. Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam- Sertab Erener
6. Sitem- Ata Demirer
7. Yolun Başında- Ayşegül Aldinç
8. Ben Her Bahar Aşık Olurum- Levent Yüksel
9. Ünzile- Aşkın Nur Yengi
10. Yine Yeniden- Yaşar
11. Sevda- Yasmin Levy
12. Ah Mazi- Emre Altuğ
13. Olacak Olacak- Ayla Çelik
14. Sultan Süleyman- Mabel Matiz
15. 1945- Eda & Metin Özülkü

Albümde adını en çok yadırgadım şarkıcılar Ata Demirer, Mabel Matiz ve Yaşar… Emre Altuğ’unda böyle bir albümde kendisine nasıl yer bulduğunu hala anlayabilmiş değilim…

Şarkılara Gelince;

Firuze – Tarkan
Kuşkusuz albümün en güzel şarkısını Tarkan o mükemmel yorumuyla dillendirmiş. Firuze bu zamana kadar Firuze olalı hiç bu kadar güzel Firuze olamamıştı. Zamanında Sezen Aksu ile ünlü olan bu şarkıyı Niran Ünsal’da güzel okumuş olsa da Tarkan’ın yorumu çok çok daha iyi olmuş.

Ayıpsın Ayıp – Ajda Pekkan
Ajda Pekkan’ın albümde yer almasına çok sevinmiştim. Ki Türkiye’de herkesin kabul edeceği bir Ajda gerçeği vardır. Ve Ayselim albümü de Ajdasız olmazsı. Ama bu albümde o kadar kötü ki yorumu. Ajda’nın sesini tanımak neredeyse imkansız. Bir dönem herkesin dilinde olan “Ayıpsın Ayıp” şarkısı Ajda ile erimiş gitmiş.

Sitem – Ata Demirer
Bu şarkı kadar sevdiğim şarkı sayısı o kadar azdır ki. Ama gel gör ki, bu güzelim şarkı Ata Demirer sayesinde Küçük Emrah tarzı bir hale getirilmiş. Galiba bu şarkı albümün “şakası” oluyor. Yapacak bir şey yok. Olan olmuş artık.

Yine Yeniden – Yaşar
Maalesef albümün silik parçalarından biri daha. Kuşkusuz bu güzel şarkının suçu yok. Şarkı o kadar kötü seslendirilmiş ki Yaşar tarafından şarkının bir an önce bitmesini bekliyor ve bir daha Random da çıkmaması için dua ediyorsunuz.

Sultan Süleyman- Mabel Matiz
Sezen Aksu bu şarkıyı ne güzel okurdu. Gözünüzde Sultan Süleyman belirir ve şarkı sizi akıp giden zaman karşısındaki çaresizliğinizi yüzünüze vururdu. Ama gel gör ki, o dehşetengiz şarkı henüz ne tonda hangi makamda ve neden şarkı söylediğini çözemediğim Mabel Matiz’in yorumuyla katledilmiş. Ayselim mezarında bu yorum karşısında ters dönmüştür.

Sır – Sezen Aksu
Aslında bir bakıma Sezen’i sezen yapan Aysel Gürel’dir. Sezen’den daha iddialı bir şarkı daha güzel bir yorum beklerdim bir saygı duruşu babında. Şarkı ve yorum kötü değil. Ama olay Sezen Aksu olunca daha güzel şeyler duymak – dinlemek istiyor.

Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam – Sertab Erener
Albümde yer alması gereken en önemli isimlerden biriydi Sertap Erener. Yer aldı da zaten. Almalıydı da. Yine bir döneme damgasını vuran bir çoğumuzun en azından nakaratını bildiği “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” şarkısı Sertap Erener’le yine hayat bulmuş. Ama o alışık olduğumuz şarkı Sertap’ın sesi ve az da olsa değiştirilmiş bestesiyle albümde dinlenecek şarkılar arasında yer almayı hak ediyor.

Ben Her Bahar Aşık Olurum- Levent Yüksel
Bu albümde Sertap’ın olması ne kadar gerekiyorsa Levent Yüksel’in de olması o kadar gerekliydi. Levent Yüksel yine kendinden beklenen performansla Ben Her bahar Aşık Olurum diyor. Uzun süre de diyeceğe benzer.

Sevda – Yasmin Levy
Aysel Gürel anısına yapılan bir albümde bu kızın ne işi var diyebilirsiniz. Bende der gibi olmuştum. Levy’nin yorumunu da bildiğimden kotaracağı şarkıdan memnun kalacağıma emindim. Yanılmadım da. Sevda adlı şarkıya, İspanyolca sözler yazan Levy, şarkının ismini ve nakaratını ‘Sevda’ olarak okuyor. Mutlaka dinlemelisiniz ve “Sık Dinlenilenler” arasına almalısınız.

Ah Mazi – Emre Altuğ
Nasıl yanlış bir seçimdir. Nasıl gereksiz bir seçimdir. Kelimeleri seçemiyor ve cümle kuramıyorum.

Ünzile – Aşkın Nur Yengi
Ünzile’yi hep Sezen Aksu’dan bir ara da Şebnem Ferah’tan dinledik. Türkiye’nin bayrağı neyse ve asla değiştirilemezse Ünzile’nin bir Sezen Aksu şarkısı olduğu gerçeği de asla değiştirilemez.
Olmamış Aşkın Nur Yengili versiyonu.
Hiç olmamış.
İlkokul çocuk korosunun da eşlik ettiği Aşkınlı Ünzile albümün kötü şarkıları arasında.

Yolun Başında – Ayşegül Aldinç
Yolun Başında, Ayşegül Aldinç’in yorumuyla daha bir dinlenilebilir olmuş. Ayşegül Aldinç’in bu albümde yer alması da ayrı bir güzellik. Özlemiştik. İyi ki de bu proje de yer almış.

Olacak Olacak – Ayla Çelik
Ayla Çelik adını daha önce hiç duymadığımı söylesem. Aysel’in akrabası ve veya bir yakını olabilir mi? Ama şu var ki, şarkıyı o kadar güzel söylüyor ki. Bitmesin istiyorsunuz. Temenniler yumağı Olacak Olacak’ı Ayla Çelik pek güzel yorumlamış. Valiz isimli albümü olan Yeşim diye bir kızcağız vardı. Bilmiyorum şimdi ne yapıyor. Eğer Yeşim adını değiştirip Ayla Çelik yaptırmadıysa Ayla Çelik diye bir şarkıcı var gerçekten. İnsanların sesi de ikiz yaratılabiliyormuş.

1945- Eda & Metin Özülkü
Keşke şarkıyı Eda hep tek başına söyleseydi diyebiliyorsunuz. Ben öyle dedim. Eda şarkıyı çok güzel okumaya başlıyor ve araya “Cistak Cistak” bir tempo giriyor. Şarkının rengi değişiyor. Tam değişime adapte olmaya çalışırken Metin Özülkü araya giriyor. Sonra Eda & Metin’in sesleri birbirine değiyor. Şarkı böyle devam ediyor. Sıkmıyor. Birkaç kez dinlenebilmeyi hak ediyor.

Şu albümde bir Harun Kolçak bir Bendeniz olsaydı ne güzel olurdu dimi?
Emre Altuğ’u, Ata Demirer’i ve Mabel Matiz’i bu albüme koyanları Ayselim Gürelim asla ve asla affetmeyecektir.

12

Bir cevap yazın